Ми отримуємо багато запитань про відповідальність рф за злочини, скоєні в Україні, про міжнародний суд, про те чи понесуть відповідальність рф та вище керівництво рф.
Спробуємо просто та зрозуміло відповісти на часті запитання.
Пам’ятаєте скільки ми говорили про ратифікацію Римського статуту?
Почитати Римський статут 1998 року, яким засновано Міжнародний кримінальний суд, можна тут:
Міжнародним кримінальним судом розглядається індивідуальна відповідальність, тобто, конкретної особи, наприклад, вищого політичного або військового керівництва держави агресора.
Так ось, предметна юрисдикція Міжнародного кримінального суду (МКС) це злочини:
– Геноцид
– Злочини проти людяності
– Воєнні злочини
– Злочин агресії
Так ось, відповідно до вимог Римського статуту, для того щоб у суду була юрисдикція на злочини агресії, то Римський статут повинен був бути ратифікований обома сторонами, державами учасницями. Свій підпис Римського статуту рф відкликала, але якби цей Статут був ратифікований Україною, то злочин агресії міг розглядатись.
Також нератифікація Римського статуту ускладнила Україні і початок розслідування. У даному випадку Україна визнала юрисдикцію цього суду ad hoc (за випадком).
В Україні прокурор МКС почав розслідування за зверненням 41 держав учасниць Римського статуту. Україна не мала такого права звернення.
Отже, ми ускладнили самі собі ситуацію бо своєчасно не ратифікували Римський статут.
Щодо частого запитання – МКС не застосовує смертну кару, він застосовує ув’язнення до 30 років або у випадкових випадках довічне ув’язнення. Також суд визначає репарацію потерпілим. МКС може видати ордер на арешт осіб, підозрюваних у скоєнні злочинів юрисдикції МКС.
Чому Україна досі не ратифікувала Римський статут?
Україна підписала Статут 20 січня 2000 року, однак ще не ратифікувала його. Україна повинна привести внутрішнє законодавство, зокрема Кримінальний кодекс, у відповідність до норм Статуту.
Після Євромайдану та російської агресії Верховна Рада двома деклараціями визнала юрисдикцію суду в подіях Євромайдану та на тимчасово окупованих територіях України.
На це був спрямований законопроект №2689 від 27.12.2019р., який було проголосовано ВРУ 20.05.2021р., однак він досі не підписаний Президентом, а отже не набув чинності.
Отже, певні незрозумілі приорітети дії українських очільників, певним чином гальмують важливі для країни кроки. Але зараз юрисдикція МКС визнана іншим шляхом завдяки тому, що інші держави звернулись щодо ситуації російської агресії на території України.