Зв'яжіться з нами зараз
+380-96-5577535

Меморандум Комісара Ради Європи щодо прав людини для миру в Україні

Важлива подія!
Сьогодні, 08 липня 2025 року Комісаром Ради Європи з прав людини Майклом О’Флаерті опублікований Меморандум щодо прав людини для миру в Україні, складений після його візиту в Україну в березні 2025 року.
Меморандумом запропонована дорожня карта з прав людини для справедливого, тривалого та ефективного миру та відновлення України, яка складається з 10 елементів.
1. Відповідальність
Винні у грубих порушеннях міжнародного права прав людини та міжнародних злочинах мають бути притягнуті до відповідальності.
2. Репарації для постраждалих
Всі жертви міжнародно-правових діянь Росії в Україні або проти неї повинні отримати відшкодування. Рада Європи вже виконала значну роботу, щоб гарантувати компенсацію всім постраждалим. Був запроваджений Реєстр збитків для України.
Комісар відзначає занепокоєння, висловлене йому громадянським суспільством, що допомагає жертвам в Україні, щодо того, що Реєстр отримує лише заяви, що стосуються подій, що відбулися після 24 лютого 2022 року. Не можна ігнорувати той факт, що агресія Росії проти України розпочалася у 2014 році, що призвело до незліченних жертв, серйозних порушень прав людини, які не отримали відшкодування. Комісар закликає держави-члени Ради Європи забезпечити, щоб усі жертви агресії Росії з 2014 року могли отримати компенсацію.
3. В’язні, діти та зниклі безвісти
Незалежні органи моніторингу прав людини зафіксували що російська влада піддавала українських військовополонених
широкомасштабним та систематичним катуванням та жорстокому поводженню, що поширювалися на всіх етапах полону, та відмовляла незалежним спостерігачам у доступі до місць інтернування. Публічні діячі Росії прямо закликали до нелюдського поводження та страти українських військовополонених. Також задокументовані численні випадки страт захоплених у полон українських військовополонених. Окрім військовополонених, українські цивільні особи також були незаконно або свавільно утримувані в Росії та на окупованих Росією територіях України.
Тисячі українських дітей були вивезені до Російської Федерації або на окуповані Росією території України, або опинилися в ній, і що Росія порушила їхні права людини. Вивезеним українським дітям було надано російське громадянство та передано їх на усиновлення. Це є порушенням Конвенції ООН про права дитини, яка захищає право дітей на збереження своєї ідентичності, включаючи громадянство, ім’я та сімейні зв’язки.
Станом на лютий 2025 року в реєстрі обліковується більше 63 тисяч зниклих безвісті.
Будь-які дискусії щодо миру повинні стосуватися питання звільнення всіх військовополонених та всіх цивільних осіб.
4. Внутрішньо переміщені особи (ВПО) та біженці
За даними, наданими українською владою, понад 10 мільйонів людей досі постраждали від масштабного переміщення через війну. Щодо українців, які наразі користуються захистом в інших державах-членах Ради Європи, зокрема за схемами тимчасового захисту, то такий захист слід продовжувати стільки, скільки цього вимагає ситуація.
5. Люди, які проживають на тимчасово окупованих територіях
Порушуючи міжнародні зобов’язання, покладені на окупаційну державу, Росія продовжила нав’язувати свої правові, політичні та адміністративні системи в цих регіонах та використовувала різні засоби, щоб примусити мешканців отримати російське громадянство. Фіксуються грубі порушення прав людини на окупованих територіях.
6. Воєнний стан
Із запровадженням воєнного стану Україна офіційно відступила від Європейської конвенції з прав людини що стосується права на повагу до приватного та сімейного життя (стаття8), свободи вираження поглядів (стаття 10), свободи зібрань та об’єднань (стаття 11), захисту власності (стаття 1 Протоколу 1), права на освіту (стаття 2 Протоколу 1), права на вільні вибори (стаття 3 Протоколу 1) та свободи пересування (стаття 2 Протоколу 4).
Зазначені порушення прав людини в процесі мобілізації, порушення свободи слова концепцією «Єдиних новин».
7. Реконструкція та відновлення
Пріоритет повинен надаватись тим, хто найбільше цього потребує, наприклад, тим, чиї будинки були пошкоджені або зруйновані. Першочергово реконструкція повинна бути зосереджена на соціальній інфраструктурі.
Постраждалі громади, особливо вразливі групи, такі як ВПО, жінки, сім’ї з дітьми та люди похилого віку, повинні мати право голосу в процесі прийняття рішень та формувати процес відновлення свого життя.
Особливу увагу слід приділяти жінкам та дітям, які часто перебувають у вразливому становищі та піддаються підвищеному ризику експлуатації, насильства та дискримінації. Процес відновлення також повинен включати надання психосоціальної підтримки, відновлення систем освіти, щоб діти могли продовжувати нормальне навчання, та створення безпечних просторів для жінок.
8. Шлях до вступу до ЄС
Вперше країна-кандидат на вступ до ЄС прагне вступу до ЄС, одночасно захищаючись від збройної агресії. Шлях України до вступу до ЄС несе з собою зобов’язання щодо прав людини.
9. Роль жінок у мирних процесах
Світова практика постійно показує, що участь жінок у мирних угодах не лише збільшує ймовірність досягнення мирної угоди, але й призводить до більш стійких результатів, включаючи підвищення довговічності та якості миру, а також краще виконання узгоджених заходів. Однак, незважаючи на їх вирішальний внесок, жінки продовжують значною мірою залишатися позаду або виключеними з мирних процесів у всьому світі.
10. Участь
Як жертва агресії, Україна завжди повинна бути за столом переговорів, за повної участі громадянського суспільства.
Текст меморандуму: