З 1 липня в Україні стартував новий експериментальний проєкт підтримки для сімей з низькими доходами – БАЗОВА СОЦІАЛЬНА ДОПОМОГА (далі – БСД).
Це новий вид державної підтримки запроваджений постановою Кабінету Міністрів України №371 від 25 березня 2025 року, якою затверджений ПОРЯДОК реалізації експериментального проекту щодо надання базової соціальної допомоги (далі – Порядок).
Хто може отримати допомогу?
З 1 липня 2025 року звернутися по базову соціальну допомогу можуть сімʼї, які вже отримують:
▪️ допомогу малозабезпеченим сім’ям;
▪️ допомогу на дітей одиноким матерям;
▪️ допомогу на дітей у багатодітних сім’ях;
▪️ тимчасову допомогу дітям, батьки яких не платять аліменти, не можуть утримувати дитину або місце їхнього проживання невідоме.
З 1 жовтня 2025 року звертатися зможуть і інші сім’ї або особи, якщо вони на дату звернення за призначенням базової соціальної допомоги відповідають вимогам та критеріям, визначеним Порядком.
Як подати заяву?
Онлайн: через Портал Дія
Офлайн: у будь-якому сервісному центрі Пенсійного фонду України – незалежно від місця реєстрації.
Порядок призначення БСД
Базова соціальна допомога призначається на сім’ю та виплачується одному з її членів, який звернувся за її призначенням (далі – уповноважений представник сім’ї) строком на шість місяців з автоматичним продовженням виплати такої допомоги на наступний період, але не більше ніж протягом строку реалізації експериментального проекту.
Базова соціальна допомога, призначена на сім’ю, може виплачуватися рівними частинами (з округленням до найближчого цілого числа, більшого за розрахункове) на кожну повнолітню особу із числа членів сім’ї за їх бажанням.
Сім’єю є особи, які разом проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки. Права члена сім’ї має одинока особа.
Порядок містить обмеження хто не можу отримати БСД:
- у складі сім’ї станом на початок періоду, за який враховуються доходи, є працездатні особи віком від 18 до 60 років, які не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи незалежної професійної діяльності, не здобували освіту за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані у центрі зайнятості як безробітні або не обліковані як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (але є виключення)
- особи, які входять до складу сім’ї, протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням базової соціальної допомоги або під час її отримання здійснили операцію на суму, яка на дату проведення операції перевищує 100 тис. гривень
- особи, які входять до складу сім’ї, протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням базової соціальної допомоги або під час її отримання здійснили операції з купівлі безготівкової та/або готівкової іноземної валюти (крім валюти, отриманої від благодійних організацій або придбаної для оплати медичних та/або освітніх послуг), а також банківських металів на загальну суму, яка на дату проведення операції перевищує 100 тис. гривень
- особи, які входять до складу сім’ї, на 1 число місяця, з якого призначається базова соціальна допомога або на 1 число кожного місяця, в якому отримується така допомога, мають на вкладному (депозитному) банківському рахунку (рахунках) кошти у загальній сумі, що перевищує 100 тис. гривень, або облігації внутрішньої державної позики на загальну суму, що перевищує 100 тис. гривень
- на дату звернення за призначенням базової соціальної допомоги у власності сім’ї є друга квартира/будинок, крім житла, яке розташоване на територіях можливих бойових дій, територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси або тимчасово окупованих територіях
- на дату звернення за призначенням базової соціальної допомоги у власності сім’ї є більше ніж один автомобіль, транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації, з року випуску якого минуло менше ніж 15 років (крім мопеда і причепа)
Під час формування заяви про намір засобами мобільного додатка Порталу Дія автоматично отримуються/підтверджуються данні з державних реєстрів.
Сформована засобами мобільного додатка Порталу Дія заява про намір передається до Єдиної системи для проведення розрахунку майбутнього (орієнтовного) розміру базової соціальної допомоги. Результат такого розрахунку повідомляється уповноваженому представнику сім’ї засобами мобільного додатка Порталу Дія.
Розмір базової соціальної допомоги
Розмір БСД визначається як різниця між сукупним розміром базової величини для кожного члена сім’ї та середньомісячним сукупним доходом сім’ї.
Розмір базової величини для розрахунку базової соціальної допомоги становить 4500 гривень.
Розмір базової величини для сім’ї визначається на рівні 100 відсотків такої базової величини для першого члена сім’ї (уповноваженого представника сім’ї) та 70 відсотків такої базової величини – для кожного наступного члена сім’ї.
Для кожної дитини віком до 18 років та особи з інвалідністю I або II групи розмір базової величини визначається на рівні 100 відсотків такої базової величини.
Про інші питання отримання базової соціальної допомоги в Порядку:
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/371-2025-%D0%BF#Text